COVID-19 i bezpieczeństwo na Vinted

Twoje bezpieczeństwo to jeden z naszych priorytetów, a dziś jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami o koronawirusie i środkach bezpieczeństwa, jakie należy zachować, korzystając z Vinted w trakcie epidemii

Ogólne środki bezpieczeństwa

Regularnie sprawdzaj status zaleceń rządowych, by mieć aktualne informacje na temat ograniczeń w przemieszczaniu się i innych środków bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nieprzestrzeganie ich może wiązać się z grzywną lub innymi konsekwencjami.

Stosuj się do poniższych zaleceń wydanych przez WHO:

 • Myj ręce regularnie i dokładnie przez co najmniej 20 sekund. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować sią na twoich dłoniach.
 • Unikaj dotykania twarzy. Dzięki temu obniżasz ryzyko zakażenia się wirusem poprzez oczy, nos lub usta.
 • Zasłaniaj usta i nos chusteczką, gdy kichasz bądź kaszlesz, a po wszystkim wyrzuć ją i natychmiast umyj ręce. Jeśli nie masz chusteczki, użyj górnej części rękawa lub wewnętrznej części łokcia (nigdy dłoni). W ten sposób potencjalnie ograniczasz rozprzestrzenianie się wirusa.
 • Utrzymuj odstęp co najmniej 1,5 m od innych, szczególnie osób, które kaszlą bądź kichają. Trzymając się tej zasady, zmniejszasz ryzyko zarażenia się wirusem. Zachowaj najwyższą ostrożność, jeśli mieszkasz z kimś w grupie podwyższonego ryzyka.
 • Zostań w domu, jeśli nie czujesz się dobrze.
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności z oddychaniem, zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach.

Na pierwszym miejscu postaw swoje zdrowie i zdrowie innych, stosując się do oficjalnych zaleceń rządowych i międzynarodowych. Szczegółowe porady i więcej informacji znajdziesz też na stronie WHO (po angielsku).

Bezpieczne kupowanie i sprzedawanie

Poniżej znajdziesz listę dodatkowych środków bezpieczeństwa, które pomogą ci chronić siebie i innych podczas korzystania z Vinted:

Jesteśmy w tym razem, więc trzymajmy się razem. Chrońmy się nawzajem.

Uwaga
Powyższy tekst powstał na podstawie publicznie dostępnych źródeł WHO i CDC. Choć są to jedne z najważniejszych autorytetów w dziedzinie zdrowia, nie możemy zagwarantować poprawności i dokładności wszystkich podanych informacji.
Porady dotyczące bezpieczeństwa danych

Próby oszustwa związanego z COVID-19 z wykorzystaniem phishingu i złośliwego oprogramowania w ostatnim czasie przybrały na sile. Oszuści starają się wykorzystać obawy i niepewność wywołane przez koronawirusa.

Z naszej strony niezmiennie dokładamy najwyższych starań, aby sprawnie i skutecznie wykrywać próby oszustwa na Vinted i zapewniać ci możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednak mimo to przypominamy o istnieniu takiego zagrożenia i prosimy o ostrożność podczas korzystania z Vinted oraz w każdej innej sytuacji.

Jak rozpoznać oszustwo związane z COVID-19

Takie próby oszustwa mogą przybrać formę maili lub prywatnych wiadomości proszących cię o wpisanie swoich danych, otwarcie załącznika, w którym rzekomo znajduje się więcej informacji (takie pliki po otwarciu mogą zainstalować złośliwe oprogramowanie na twoim urządzeniu), lub odwiedzenie złośliwej kopii strony internetowej (która również może zainfekować twoje urządzenie).

Oto lista środków ostrożności, o których warto pamiętać, czytając maile i wiadomości dotyczące COVID-19:

 • Zawsze zachowuj czujność i zdrowy rozsądek.
 • Podchodź sceptycznie do maili rzekomo pochodzących od oficjalnych instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), i „ekspertów” chcących podzielić się z tobą ważnymi informacjami na temat koronawirusa. Znajdź oficjalne strony internetowe tych organizacji samodzielnie, zamiast klikać w podany w mailu link.
 • Nie wpisuj żadnych danych osobowych lub haseł na podejrzanych stronach internetowych, szczególnie tych wspomnianych w mailach lub wiadomościach, które otrzymujesz bez znanego ci kontekstu.
 • Potwierdź źródło każdej prośby lub wezwania do działania przed udzieleniem odpowiedzi.
 • Nie otwieraj załączników, których nie oczekiwałaś/eś, i nie klikaj w podejrzane linki.
 • Zwróć uwagę na to, o jakie dane jesteś proszona/y. Ignoruj pozbawione znanego ci kontekstu prośby o dane lub działanie.
 • Korzystaj wyłącznie z oficjalnych kanałów komunikacji i metod płatności dostępnych na Vinted. Nie wykonuj żadnych czynności związanych z usługami Vinted poza aplikacją.
 • Zgłaszaj wszelkie podejrzanie aktywności, które zauważysz na Vinted.
Czy ta odpowiedź była pomocna? lub
Napisz do nas